Kas yra placebo efektas? – Klivlando klinika

Gali būti lengva gūžčioti pečiais, kai kas nors išgirsti, kad „viskas yra protas prieš materiją“, bet kartais, ypač atliekant medicininius tyrimus, taip yra tiesiogine prasme byla. Protas gali būti galingas dalykas, padedantis jūsų kūnui išgyti per stresą ir prievartą, o kai kuriais atvejais jis gali būti pakankamai galingas, kad sukeltų vadinamąjį placebo efektą.

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

Daugelyje klinikinių tyrimų mokslininkai naudoja vadinamąjį placebą, kad geriau suprastų, kaip gali veikti nauji medicininiai gydymo būdai. Placebas gali būti cukraus tablečių arba fiziologinio tirpalo ir vandens injekcijų pavidalu. Tai, kas vadinama dvigubai aklu tyrimu, vienai pacientų grupei gali būti skiriamas placebas, o kitai – tikrasis tiriamas vaistas. Kad būtų išvengta galimo šališkumo, nei pacientai, nei tyrėjai nežino, kuri grupė vartoja placebą.

Tada tiriamas vaistų ir placebo poveikis ir lyginamas vienas su kitu, siekiant nustatyti paties vaisto veiksmingumą. Tačiau dažnai tie, kurie vartoja placebą, turės tokį patį teigiamą poveikį kaip tie, kurie vartojo vaistus, skirtus tam tikroms ligoms gydyti.

Siekdamas suprasti, kas sukelia placebo efektą, šeimos medicinos gydytojas Danielis Allanas, MD, dalijasi psichologija ir lūkesčių ir tikrovės svarba.

Ar placebo efektas tikras?

Taigi, kaip placebas gali turėti tikrų gydomųjų savybių, kai tai ne kas kita, kaip cukrus, druska ar vanduo? Na, daktaras Allanas sako, kad tai lemia įvairūs veiksniai, susiję su pasiruošimu sėkmei, remiantis lūkesčiais, kondicionavimu ir tam tikrų hormonų išsiskyrimu.

„Placebos nėra skirtos gydyti, bet kam nors skiriant jį, kartais gali pagerėti dėl poveikio žmogaus protui“, – sako dr. Allanas.

Tikslios priežastys, kodėl placebas turi teigiamą poveikį, vis dar tiriamos, tačiau atrodo, kad tai kyla iš žmogaus tikėjimo ar lūkesčių, kad jis iš tikrųjų išgydys būklę. Pavyzdžiui, jei kas nors jus sužavėjo dėl vaistų, kuriuos ketinate vartoti, ir pernelyg teigiamai vertina tai, kaip reaguosite į gydymą, tikimybė, kad patikėsite šiais lūkesčiais – ir tie lūkesčiai bus patenkinti – yra daug didesnė. .

„Kuo stipriau formuojate asmens lūkesčius ir tikėjimą jo gydymu ir tuo, ar jis veiks, ar ne, tai iš tikrųjų daro įtaką rezultatui“, – sako dr. Allanas.

Ir kuo labiau tuos lūkesčius siesite su teigiamais rezultatais, tuo labiau grįšite prie tokio gydymo. Šis elgesys, žinomas kaip kondicionavimas, yra išmoktas elgesys, o tai reiškia, kad pradedate priklausomai nuo konkretaus rezultato.

Paimkite, pavyzdžiui, paprastą galvos skausmą. Galbūt jus jau daugelį metų kamuoja galvos skausmai ir kiekvieną kartą, kai vartojate acetaminofeną (Tylenol®), iš karto jaučiatės geriau. Galite palengvėti greičiau nei įprastai, nes jūsų smegenys tą palengvėjimą sieja su vaistų vartojimu, nors iš tikrųjų pats vaistas neveikia taip greitai, kaip manote.

Kitas pavyzdys – jogos ar meditacijos praktika: jei pajutote vidinės ramybės jausmą atlikdami bet kurį iš šių ritualų, labiau tikėtina, kad tą ramybės jausmą pajusite kitą kartą tai darydami, nes jūsų smegenys pradėjo sieti jogą ir meditaciją. su streso mažinimu.

„Kai ką nors išgyvenate daugiau nei vieną kartą ir turite tam tikrą rezultatą, kai išgyvenate panašią patirtį, jūsų protas pradeda tikėtis tam tikro rezultato“, – aiškina dr. Allanas. „Tas pasikartojimas gali tapti savaime išsipildančia pranašyste“.

Taip gali nutikti, nes jūsų smegenys išskiria hormonus, reaguodamos į tam tikrą elgesį. Pavyzdžiui, jei vartojate placebą ir jums sakoma, kad jis padės atsipalaiduoti ir miegoti, ir jų paaiškinimas yra toks tikrai Tikėtina, kad jūsų smegenys gali nustoti gaminti (arba gaminti mažiau) streso hormonų ir išleisti endorfinus, kurie padės atsipalaiduoti. Taip pat yra priešingai.

„Jei kam nors duosite placebą ir pasakysite, kad tai stimuliatorius, jo pulsas padažnės, padidės kraujospūdis ir pailgės reakcijos laikas“, – pažymi dr. Allanas.

Tą patį galima pasakyti apie prieštaringesnius gydymo būdus, pavyzdžiui, nereglamentuotus produktus, kuriuose teigiama, kad juose yra didelė CBD aliejaus koncentracija.

„Net jei juose nieko nėra, bus tam tikras procentas žmonių, o kai kuriais atvejais beveik 50 proc., kurie jausis geriau, net jei nieko nedarys“, – sako dr. Allanas. „Gamintojai tai žino, todėl jiems nereikia turėti labai veiksmingo produkto, kad surastų tam tikrus žmones, kurie, pasiūlius gydymą, pasijustų geriau ir sugrįžtų pirkti daugiau.

Placebo efekto pavyzdžiai

Daugybė tyrimų apima placebo vartojimą. Kai kurie tyrimai, kurie parodė placebo poveikį, yra šie:

Viename tyrime, susijusiame su migrenos gydymu, buvo tiriama, kaip vaistų ženklinimas paveikė paciento reakciją į gydymą. Tame tyrime jie išsiaiškino, kad tie, kuriems buvo pasakyta, kad jie gauna placebą, palengvėjo taip pat, kaip ir tie, kuriems buvo skirtas placebas, kuris buvo pažymėtas kaip firminis vaistas.

„Teorija buvo tokia, kad žmonės vaistų vartojimo ritualą siejo su teigiamu gydomuoju poveikiu“, – sako daktaras Allanas. „Galbūt jūs intelektualiai žinote, kad tai, ką vartojate, neturi jokio poveikio, bet yra mintis, kad kai kurie iš šių placebo atsakų yra iš jūsų sąmoningo supratimo. Apie tai negalvoji. Tai daugiau nei tai.

Kitas tyrimas, susijęs su dirgliosios žarnos sindromu, parodė, kad pacientai, vartojantys placebą, gali patirti teigiamą poveikį 40–50% atvejų, kai jie turi teigiamą ryšį su savo sveikatos priežiūra…

https://futuresnutrition.de/blogs/news/zweck-von-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/was-bewirkt-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/was-ist-der-unterschied-zwischen-vitamin-d-und-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/was-ist-vita-cholecalciferol
https://futuresnutrition.de/blogs/news/warum-verschreiben-arzte-vitamin-d2-anstelle-von-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/wie-gefahrlich-ist-ein-vitamin-d-mangel