11 ASPD požymių – Klivlando klinika

Tikėtina, kad tam tikru savo gyvenimo momentu susidūrėte su žmogumi, kuris, atrodo, visiškai neatsižvelgia į jūsų jausmus ar nesupranta socialinių normų. Jiems trūksta supratimo apie teisingą ir neteisingą dalyką, nesvarbu, kas nukentėtų.

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

Dažnai gali būti vartojamas terminas „sociopatija“, o kartais net gali atsidurti savirefleksijos akimirka paklausti: „Ar aš turiu sociopatiją?

Tačiau tai nėra taip paprasta, todėl kalbėjomės su psichiatru Andrew Coulteriu, MD, ką iš tikrųjų reiškia sociopatija, kaip su ja susidoroti ir ką daryti, jei manote, kad ja sergate.

Kas yra sociopatija?

Sociopatija yra dar vienas antisocialaus asmenybės sutrikimo terminas. „Tai psichikos sveikatos būklė, kai kam nors nuolat sunku tinkamai laikytis socialinių normų“, – sako daktaras Coulteris.

Jis priduria, kad lėtinis sociopatijos pobūdis išskiria šią būklę nuo kitų epizodinių psichinės sveikatos būklių, tokių kaip depresija, panikos priepuoliai ar bipolinis sutrikimas.

Kokie yra sociopatijos bruožai?

Dr. Coulter sako, kad bendrų bruožų, kuriuos galite pastebėti žmonėms, turintiems antisocialų asmenybės sutrikimą, sąrašas:

 • Nesuvokdamas skirtumo tarp teisingo ir neteisingo.
 • Negerbti kitų jausmų ir emocijų.
 • Nuolatinis melas ar apgaulė.
 • Būdamas bejausmis.
 • Sunkumas atpažinti emocijas.
 • Manipuliacija.
 • Arogancija.
 • Kitų asmenų teisių pažeidimas nesąžiningais veiksmais.
 • Impulsyvumas.
 • Rizikuoti.
 • Sunku įvertinti neigiamus savo elgesio aspektus.

Kai kurie, sergantys sociopatija, gali nesuprasti, kad tai, ką jie daro, yra neteisinga, o kiti gali tiesiog nesirūpinti. O kartais, sako daktaras Coulteris, gali būti ir vienas, ir kitas.

„Tiesiog trūksta empatijos arba nepripažinimo, kad tai, ką jie padarė, ką nors įskaudino arba jiems buvo naudinga tik jiems patiems“, – sako jis. „Ir kartais jie gali pripažinti, kad tai, ką daro, yra neteisinga, jiems tiesiog nerūpi arba jie tai pateisina sau.

Kas sukelia sociopatiją?

Sociopatija gali būti ir išmokta, ir gimusi, sako daktaras Coulteris.

„Šis elgesys nėra epizodinis. Tai lėtinė būklė, dalis lėtinio būdo, kuriuo žmogus bendrauja su pasauliu“, – sako jis. „Daugeliu atvejų tai yra kažkas, su kuo gimstate, tokia asmenybės struktūra arba būdas bendrauti su aplinkiniais.

Tačiau jis priduria, kad yra atvejų, kai sociopatija yra vertinama kaip prisitaikantis elgesys. „Kažkas galėjo užaugti sudėtingoje aplinkoje, – pažymi jis, – arba kai kuriuos iš šių bruožų galite pastebėti žmogui, kuris yra priklausomas nuo cheminės medžiagos.

Tokiose situacijose, pasak jo, psichiatrai turi būti atsargūs nustatydami diagnozę. „Turime pažvelgti į šį asmenį ir nustatyti, ar tai ilgalaikis elgesio modelis, ar kažko kito pasireiškimas“, – sako jis.

Ar galiu pasakyti, ar aš sergu sociopatija?

Galite įskaudinti artimą žmogų to nesuvokdami, o kai tai suprasite, tai gali kelti nerimą. Ir kai kuriais atvejais galite pradėti nerimauti, kad turite sociopatiją.

Pasak daktaro Coulter, atsakymas tikriausiai yra ne. „Dauguma žmonių, turinčių antisocialų asmenybės sutrikimą, iš tikrųjų nesiekia pagalbos ar gydymo ir net nepripažįsta, kad tai, ką jie daro, yra problemiška“, – pabrėžia jis.

„Tai tikrai gali būti egocentriška liga, nes tu darai dalykus neatsižvelgdamas į kitus ir tai tau naudinga“, – priduria jis. „Dažniau žmonės sužino, kad turi šią diagnozę, kai kas nors kitas jiems pasako.

Jei vis dėlto nerimaujate dėl ilgalaikio elgesio modelio, kuris yra problemiškas, daktaras Coulteris pataria kreiptis į psichikos sveikatos specialistą, kad jį įvertintų, ypač jei tai kelia problemų asmeniniame gyvenime ar darbe.

Koks skirtumas tarp psichopatijos ir sociopatijos?

Tiek psichopatija, tiek sociopatija patenka į antisocialaus asmenybės sutrikimo diagnozę, pažymi daktaras Coulteris. Tačiau jis priduria, kad tai nereiškia, kad jie yra vienodi: „Dauguma žmonių, sergančių psichopatija, atitinka asocialaus asmenybės sutrikimo kriterijus, tačiau ne visi žmonės, turintys antisocialų asmenybės sutrikimą, turi psichopatiją“.

Tie, kurie serga sociopatija, yra labiau nepastovūs ir impulsyvesni, o tie, kurie serga sociopatija, dažnai sugeba išlaikyti stabilų, normalų gyvenimą. „Mes nustatome antisocialaus asmenybės sutrikimo diagnozę, labai remdamiesi elgesiu, kurį matome“, – priduria jis.

„Sociopatijos atveju mes dažnai nustatome diagnozę pagal tai, ką matome patys arba kiti. Psichopatijos atveju diagnozė labiau pagrįsta tuo, ką tas asmuo galvoja ir kaip jis pasiekė tą tašką.

Kokie yra sociopatijos gydymo būdai?

Specialių vaistų nuo asocialių asmenybės sutrikimų nėra, sako daktaras Coulteris. „Kai su šiais asmenimis vartojame vaistus, gydome agresiją, priešiškumą arba kartu pasitaikančias ligas, tokias kaip depresija ar alkoholio vartojimas“, – sako jis.

Dažnai rekomenduojama psichoterapija, tačiau tai gali būti sudėtinga. „Kad psichoterapija būtų naudinga, pacientas turi atpažinti problemą ir norėti pokyčių“, – pažymi jis. „Deja, esant tokiai būklei, ji ne visada išeina.

Nėra daug motyvacijos atlikti psichoterapijos kursą, kai tiek daug to, kas privedė asmenį, sergantį šia liga, yra savęs suvokimo stoka arba visiškas savo veiksmų pasekmių nepaisymas.

Kaip susidoroti su asmeniu, sergančiu sociopatija jūsų gyvenime?

Dr. Coulter sako, kad gali būti ypač sunku susidoroti su draugu ar šeimos nariu, turinčiu sociopatiją dėl to savimonės stokos. „Galite švelniai rekomenduoti psichiatrinį ar psichologinį įvertinimą, jei jų elgesys kelia problemų, ypač jei…