Moterys ar vyrai – kam didesnė širdies priepuolio rizika? – Klivlando klinika

Pagalbininkas: Leslie Cho, MD

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

Moters širdis gali atrodyti lygiai taip pat, kaip vyro, tačiau yra didelių skirtumų.

Pavyzdžiui, moters širdis paprastai yra mažesnė, kaip ir kai kurios jos vidinės kameros. Kai kurias iš šių kamerų skiriančios sienos yra plonesnės. Ir nors moters širdis pumpuoja greičiau nei vyro, su kiekvienu paspaudimu iš jos išleidžiama apie 10 % mažiau kraujo.

Kai moteris patiria stresą, jos pulsas padažnėja, o širdis pumpuoja daugiau kraujo. Kai vyras patiria stresą, jo širdies arterijos susitraukia, todėl pakyla kraujospūdis.

Kodėl šie skirtumai svarbūs? Jie svarbūs, nes lytis vaidina svarbų vaidmenį vainikinių arterijų ligos (CAD) simptomams, gydymui ir pasekmėms.

1. Moterys turi rizikos veiksnių, kurių vyrai neturi.

Tam tikros ligos, kuriomis serga tik moterys, pavyzdžiui, endometriozė, policistinių kiaušidžių liga, diabetas ir padidėjęs kraujospūdis, atsirandantis nėštumo metu, padidina vainikinių arterijų ligos – pagrindinės širdies priepuolio priežasties – riziką. Nustatyta, kad jaunesnėms nei 40 metų moterims endometriozė padidina CAD riziką 400%.

Moterys taip pat dalijasi tradiciniais rizikos veiksniais su vyrais: aukštas kraujospūdis, didelis cukraus kiekis kraujyje, didelis cholesterolio kiekis, rūkymas ir nutukimas. Moterys, kaip ir vyrai, gali turėti įtakos šeimos širdies ligų anamnezei, ypač kai tėvui ar broliui CAD buvo diagnozuotas iki 55 metų, o motinai ar seseriai – iki 65 metų.

2. Moterys paprastai būna vyresnės, kai ištinka pirmąjį širdies smūgį.

Estrogenai suteikia moterims tam tikrą apsaugą nuo širdies ligų iki menopauzės, kai sumažėja estrogenų kiekis. Štai kodėl vidutinis širdies priepuolio amžius yra 70 metų moterims, bet 66 metų vyrams.

3. Moterims širdies priepuolio simptomai gali būti skirtingi.

Vyrai dažnai apibūdina savo krūtinės skausmą širdies priepuolio metu kaip gniuždantį svorį ant krūtinės. Kai kurios moterys taip pat jaučia krūtinės skausmą, tačiau didesnė tikimybė, kad tris ar keturias savaites iki širdies smūgio joms pasireikš kitokie, subtilesni simptomai. Raudonos vėliavos apima:

  • Naujas ar dramatiškas nuovargis. Pavyzdžiui, tokia paprasta veikla kaip lovos klojimas priverčia jaustis neįprastai pavargęs. Jūs nesistengiate, bet jaučiatės labai pavargę arba turite „sunkią“ krūtinę. Galite jaustis labai pavargę, bet negalite gerai miegoti. Arba staiga pavargote po įprastos mankštos.
  • Dusulys arba prakaitavimas. Atkreipkite dėmesį į tai ypač tada, kai kuris nors simptomas pasireiškia be fizinio krūvio ir kai kurį nors iš simptomų lydi simptomas, pvz., krūtinės skausmas ar nuovargis. Stebėkite, ar po fizinio krūvio laikui bėgant simptomai nepablogėja. Kiti požymiai yra dusulys, kuris pasunkėja gulint ir palengvėja atsisėdus, ir šaltas, drėgnas jausmas, atsirandantis be priežasties.
  • Kaklo, nugaros ar žandikaulio skausmas. Tai ypač pastebima, kai neskauda konkretaus raumens ar sąnario, arba kai diskomfortas sustiprėja treniruojant ir sustoja, kai sustojate. Nors vyrai dažniausiai jaučia skausmą kairėje rankoje, moterys gali jausti skausmą bet kurioje rankoje. Taip pat stebėkite skausmą, kuris prasideda krūtinėje ir plinta į nugarą, skausmus, kurie atsiranda staiga ir gali pabusti naktį, o apatinėje kairėje žandikaulio pusėje.

4. Moterų CAD kartais sunku diagnozuoti.

Rentgeno filmas (angiograma), paimtas atliekant širdies kateterizaciją, yra aukso standarto testas, leidžiantis nustatyti susiaurėjimus ar užsikimšimus didelėse širdies arterijose.

Tačiau moterų CAD dažnai pažeidžia mažas arterijas, kurių negalima aiškiai matyti angiogramoje. Štai kodėl kiekviena moteris, kuriai po angiogramos duotas „viskas aiškus“ signalas ir kuriai toliau būdingi simptomai, turėtų kreiptis į kardiologą, kurio specializacija yra širdies ligomis sergančios moterys.

5. Širdies priepuolis moteriai yra sunkesnis nei vyrui.

Moterims po širdies smūgio nesiseka taip gerai kaip vyrams. Jiems dažnai reikia ilgesnio buvimo ligoninėje ir didesnė tikimybė, kad jie miršta prieš išvykdami iš ligoninės.

Taip gali būti dėl to, kad širdies priepuolį patyrusios moterys turi daugiau negydytų rizikos veiksnių, tokių kaip diabetas ar padidėjęs kraujospūdis. Kartais taip nutinka todėl, kad jie pirmenybę teikia savo šeimai ir nesirūpina savimi.

6. Moterys ne visada gauna tinkamus vaistus po širdies smūgio.

Po širdies priepuolio moterys turi didesnę riziką susirgti kraujo krešuliu, kuris gali sukelti kitą širdies priepuolį. Dėl nežinomų priežasčių jiems nėra taip tikėtina, kad jiems bus skiriamas vaistas, apsaugantis nuo tokių kraujo krešulių susidarymo. Tai gali paaiškinti, kodėl moterys dažniau nei vyrai patiria antrąjį širdies priepuolį per 12 mėnesių.

Apsisaugok

Nesvarbu, ar esate vyras, ar moteris, niekada nevėlu sumažinti širdies priepuolio tikimybę. Štai ką reikia padaryti:

  • Meskite rūkyti arba nepradėkite.
  • Reguliariai mankštinkitės: vaikščiokite bent 30 minučių per dieną.
  • Valgykite maistą, kuriame yra daug vaisių, daržovių, nesmulkintų grūdų ir žuvies bei mažai gyvulinių produktų, paprastų angliavandenių ir perdirbto maisto.
  • Palaikykite normalų svorį, kraujospūdį, lipidų kiekį kraujyje ir cukraus kiekį kraujyje.

Mums visiems svarbu aktyviai mažinti širdies priepuolio riziką.

https://futuresnutrition.de/blogs/news/zweck-von-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/was-bewirkt-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/was-ist-der-unterschied-zwischen-vitamin-d-und-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/was-ist-vita-cholecalciferol
https://futuresnutrition.de/blogs/news/warum-verschreiben-arzte-vitamin-d2-anstelle-von-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/wie-gefahrlich-ist-ein-vitamin-d-mangel