Ką reikia žinoti apie Guillain-Barré ir Covid vakciną – Klivlando klinika

Jei skiepijote Johnson & Johnson’s COVID-19 vakcina, naujausios naujienų antraštės apie jos ryšį su retu nervų sindromu gali sukelti nerimą. Bet ar reikia būti?

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) neseniai paskelbė įspėjimą, kad vienkartinė vakcina yra susijusi su padidėjusia rizika susirgti Guillain-Barré sindromu (GBS), retu autoimuniniu sutrikimu, pažeidžiančiu organizmo nervus.

Štai ką reikia žinoti, kaip paaiškino neurologas Kerry Levin, MD.

1. Rizika susirgti GBS po COVID-19 vakcinos yra maža

Pirmiausia: tikimybė, kad po Johnson & Johnson COVID-19 vakcinos bus diagnozuota GBS, yra labai maža – apie 0,0008%. Ir daktaras Levinas sako, kad lengvesni GBS atvejai gali likti nediagnozuoti, o tai niekada nesukelia tiek rūpesčių, kad pateisintų gydytojo vizitą.

FDA praneša, kad buvo suleista 12,5 milijono Johnson & Johnson vakcinos dozių – apie 8% visiškai paskiepytų žmonių Jungtinėse Valstijose. 2021 m. liepos 13 d. (dieną, kai FDA paskelbė įspėjimą) buvo pranešta apie 100 Guillain-Barré atvejų asmenims, kurie gavo šią vakciną. Iš šių atvejų 95 buvo laikomi sunkiais ir prireikė hospitalizacijos; vienas atvejis baigėsi mirtimi.

FDA taip pat atidžiai pabrėžia, kad nors įrodymai rodo ryšį tarp vakcinos ir padidėjusios GBS rizikos, šių įrodymų „nepakanka priežastiniam ryšiui nustatyti“.

2. Jokios kitos vakcinos nuo COVID-19 nėra susijusios su GBS rizika

Apskaičiuota, kad JAV maždaug 146 milijonai visiškai paskiepytų žmonių buvo paskiepyti Moderna arba Pfizer COVID-19 vakcinomis (abiems reikia dviejų dozių). Iki šiol FDA nepastebėjo statistinio GBS padidėjimo pacientams, kurie buvo paskiepyti Moderna ir Pfizer COVID-19 vakcinomis.

3. GBS simptomai paprastai išsivysto per dvi dienas ir prasideda galūnėse

GBS simptomai paprastai išsivysto per 42 dienas po vakcinacijos, o pirmasis simptomas dažnai būna rankų ar kojų tirpimas ar dilgčiojimas.

„Tipinis GBS progresavimas yra nuo kojų iki rankų per vieną ar keturias savaites“, – sako dr. Levinas. „Tai gali lydėti laipsniškas sunkumas ir silpnumas kojose ir rankose, o vėliau gali kilti rijimo ir kvėpavimo sunkumų, tačiau mažai tikėtina, kad tai bus pradinis pasireiškimas.

Kiti GBS simptomai gali būti:

  • Nugaros skausmas.
  • Raumenų silpnumas.
  • Širdies ritmo ar kraujospūdžio problemos.

4. GBS paprastai išsivysto po infekcijos, o ne vakcinos

„Daug dažniau GBS užsikrečiama nuo infekcijos, o ne nuo vakcinacijos“, – aiškina dr. Levinas.

Kiekvienais metais JAV maždaug 3 000–6 000 žmonių suserga GBS, kurią paprastai sukelia virusinė ar bakterinė infekcija, įskaitant gripą ar net COVID-19.

Teisingai: daktaras Levinas sako, kad yra pavyzdžių, kai žmonėms GBS išsivysto iškart po užsikrėtimo COVID-19.

5. Dauguma žmonių visiškai pasveiksta nuo GBS

Nors simptomai gali trukti savaites ar metus, dauguma pacientų pasveiksta per kelis mėnesius.

„Apskritai, prognozė yra labai gera, ir mes turime labai veiksmingų GBS gydymo būdų”, – sako dr. Levinas. „Dauguma žmonių visiškai pasveiksta“.

Jei jaučiate GBS simptomus, ypač dilgčiojimą, tirpimą ar silpnumą rankose ir kojose, kreipkitės į medicinos specialistą, kad įvertintų.

6. Kitos vakcinos buvo susijusios su Guillain-Barré sindromu

Nors Johnson & Johnson vakcina yra vienintelė COVID-19 vakcina, kuri buvo siejama su Guillain-Barré sindromu, tai ne pirmas kartas, kai vakcina siejama su šiuo sutrikimu.

Retais atvejais žmonėms, pasiskiepijus nuo gripo, išsivysto GBS – maždaug vienas GBS atvejis 1 milijonui suleistų vakcinų nuo gripo. Bet kodėl?

„Yra įrodymų, kad GBS yra autoimuninė reakcija, kurios metu organizmas gamina antikūnus, nukreiptus prieš mieliną, nervų izoliaciją“, – aiškina dr. Levinas. „Skiepai linkę suaktyvinti jūsų imuninę sistemą, o tai gali suaktyvinti antikūnus, kurie atpažįsta skirtingus jūsų kūno audinius kaip svetimus, nors, žinoma, jie nėra svetimi.

Verta paminėti, kad, be vakcinos nuo gripo, šiuo metu nėra jokio įtikinamo ryšio tarp GBS ir kitų vakcinų, nors tai taip pat nebuvo atmesta.

7. Gydytojai vis tiek rekomenduoja pasiskiepyti nuo COVID-19

Dr. Levinas pakartoja, kad rizika susirgti Guillain-Barré sindromu po Johnson & Johnson vakcinos yra labai maža, o neskiepytų žmonių rizika užsikrėsti COVID-19 išlieka nepaprastai didelė – ypač daugėjant variantų.

„Statistika labai palankiai vertina skiepijimą“, – sako dr. Levinas. „Jei 100 žmonių susirgo GBS dėl to, kad 12,8 mln. žmonių buvo paskiepyti Johnson & Johnson, tai vis tiek yra labai mažas skaičius, palyginti su tikimybe užsikrėsti rimta COVID-19 infekcija. Jei COVID-19 užsikrėstumėte tiek pat žmonių, šia liga susirgtų daug daugiau nei 100.

Kitaip tariant: vis dar vyraujanti medicinos rekomendacija yra ta, kad visi tinkami žmonės turėtų pasiskiepyti nuo COVID-19.

https://futuresnutrition.de/blogs/news/wie-man-5-htp-einnimmt
https://futuresnutrition.de/blogs/news/ist-vitamin-d-das-gleiche-wie-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/ist-vitamin-d3-vegan
https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d-oder-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/zu-viel-vitamin-d3