Kaip gimstamumo kontrolė gali sukelti kraujo krešulius – Klivlando klinika

Tabletės paprastai laikomos saugiu ir veiksmingu būdu daugumai moterų apsisaugoti nuo nėštumo. Pasak Ligų kontrolės ir prevencijos centrų, apie 17 procentų vaisingo amžiaus amerikiečių moterų tam tikra forma tai daro.

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

Tačiau, kaip ir vartojant visus vaistus, jis turi tam tikrų šalutinių poveikių ir pavojų, įskaitant tą, apie kurį galbūt nežinote: Tam tikros kontraceptinių tablečių rūšys padidina moters kraujo krešulių susidarymo riziką 2–4 kartus.

Daugumoje kontraceptinių tablečių formų yra hormonų estrogenų ir progestino, kurie užkerta kelią nėštumui, nes sustabdo moters kūno ovuliaciją ciklo metu.

Tačiau padidėjęs estrogenų kiekis organizme taip pat skatina kraujo krešulių susidarymą, kurie gali susidaryti arterijoje arba, dažniau – venoje, ir blokuoti normalią kraujotaką (kai atsiranda venose, tai vadinama giliųjų venų tromboze). Gali atsirasti nemalonių simptomų, tokių kaip skausmas, paraudimas ir patinimas, tačiau jei dalis krešulio nutrūksta ir patenka į plaučius, tai gali sustabdyti kraujo patekimą į plaučius ir sukelti sunkesnę komplikaciją, vadinamą plaučių embolija.

Ką reikia žinoti apie riziką

Nors tablečių vartojimas padidina riziką, kad taip atsitiks, pasak kraujagyslių internisto Deborah Hornacek, MD, rizika vis dar yra palyginti maža.

Dr. Hornacekas aiškina, kad jaunoms moterims, kurios nekontroliuoja gimdymo, vienai–penkiai iš 10 000 iš jų tam tikrais metais susidarys kraujo krešulys. Tačiau net keturis kartus padidinus pradinę riziką moterims, vartojančioms tabletes, ji vis tiek yra gana maža.

Tiesą sakant, moteris, vartojanti tabletes, vis dar turi mažesnę kraujo krešulių riziką, nei ji būtų nėščia.

„Šiuolaikinės mažesnės estrogeno dozės yra daug mažesnės rizikos nei buvo prieš porą dešimtmečių“, – priduria dr. Hornacekas.

Taip pat įrodyta, kad kitos estrogenų turinčių kontraceptikų formos, pvz., žiedas ir pleistras, padidina kraujo krešulių riziką.

Jaunoms moterims su gimstamumo kontrole susijusio kraujo krešulio atsiradimo tikimybė yra labai didelė, kai jos neseniai pradėjo jį vartoti. „Nuo pirmųjų kelių mėnesių iki pirmųjų metų yra didžiausios rizikos laikotarpis, nes jūsų hormonų lygis iš tikrųjų keičiasi”, – sako dr. Hornacekas.

Moterims, kurios yra nutukusios arba vyresnės nei 40 metų, kyla padidėjusi kraujo krešulių rizika, kaip ir rūkančioms moterims. Tolimos kelionės ir operacijos kelia papildomą trumpalaikę kraujo krešulių riziką.

Dr. Hornacekas pataria, kad kiekviena moteris, turinti kraujo krešulių arba turinčių genetinį veiksnį, padidinantį jos riziką, turėtų pasitarti su specialistu, ar hormonai tikrai yra geriausias pasirinkimas.

Kraujo krešulio požymiai

Nors moterys neturėtų per daug jaudintis dėl to, kad dėl gimdymo kontrolės gali susidaryti kraujo krešulys, jos tikrai turėtų žinoti, kad taip gali atsitikti, ir suprasti įspėjamuosius ženklus.

Dažniausiai kraujo krešuliai prasideda kojose ir sukelia tokius simptomus kaip skausmas, patinimas, sunkumas ar mėšlungis kojoje.

Rečiau jie gali susidaryti rankų venose ar net smegenų sinusuose, kurie yra pagrindinės venos, išleidžiančios kraują per smegenis.

Jei kada nors pajutote kraujo krešulio simptomus, turėtumėte kreiptis į gydytoją. Dr. Hornacekas sako, kad jei jaučiate krūtinės skausmą ar dusulį, būtina apsilankyti greitosios medicinos pagalbos skyriuje.

Ji priduria, kad moterys, kurioms susidarė kraujo krešulys, susijęs su gimdymo kontrole, turėtų dirbti su specialistu, kad nustatytų, ar ateityje jos turėtų būti pakartotinai veikiamos hormonų. Ir jei jie kada nors svarsto galimybę pastoti ateityje, jie taip pat turėtų kreiptis į specialistą, kuris padėtų valdyti riziką nėštumo metu.

Moterys, kurių šeimoje yra buvę kraujo krešulių arba žinomų krešėjimo sutrikimų, prieš vartodamos hormonus taip pat turėtų pasitarti su specialistu, sako dr. Hornacekas. Šis patarimas taip pat taikomas moterims, ketinančioms skirti pakaitinę hormonų terapiją nuo menopauzės simptomų.

https://futuresnutrition.de/blogs/news/wie-man-5-htp-einnimmt
https://futuresnutrition.de/blogs/news/ist-vitamin-d-das-gleiche-wie-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/ist-vitamin-d3-vegan
https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d-oder-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/zu-viel-vitamin-d3