Vitamino D nauda ir kaip jos gauti

Kasdien atrandama vis naujų vitamino D, kuris yra svarbi sveikos mitybos dalis, privalumų. Tačiau daugelis žmonių vis dar negauna pakankamai vitamino D, kad galėtų pasinaudoti nuostabia jo teikiama nauda gerai sveikatai. Jei nerimaujate, ar su maistu gaunate pakankamai vitamino D, čia pateikiame patogią informaciją apie nuostabią vitamino D naudą ir kaip jos gauti.

Vitaminas D ir kaulų sveikata

Vienas pirmųjų dalykų, kurie ateina į galvą, kai pagalvojate apie vitaminą D ir jūsų sveikatą, yra jo vaidmuo palaikant stiprų skeletą. Vitaminas D geriausiai žinomas dėl to, kad padeda organizmui įsisavinti kalcį ir prisideda prie dantų, sąnarių ir kaulų sveikatos. Kalcis yra pagrindinė jūsų skeleto sudedamoji dalis. Jūsų organizmui reikia kasdienės vitamino D dozės, kad išliktų stiprus.

Tyrimai parodė, kad žmonės, gaunantys daug vitamino D, rečiau serga osteoporoze ir sąnarių skausmais. Kita vitamino D nauda daugeliui žmonių yra artrito ir nugaros skausmų malšinimas. Jei kenčiate nuo šių dažnų negalavimų, palengvėjimas gali būti toks paprastas, kaip nedidelis kasdienės rutinos pakeitimas. Pabandykite kasdien pasivaikščioti lauke, valgyti tinkamą maistą arba vartoti vitamino D papildų.

Kita vitamino D nauda sveikatai

Nacionalinio sveikatos instituto duomenimis, vitaminas D padeda išvengti tam tikrų rūšių vėžio, įskaitant prostatos, gaubtinės žarnos, krūties ir kiaušidžių vėžį. Tam įtakos turi vitamino D, kaip navikų angiogenezės inhibitoriaus, savybės. Paprastai kalbant, tai reiškia, kad vitaminas D neleidžia navikams formuotis naujoms kraujagyslėms. Navikas mažėja, nes vitaminas D tiesiogine prasme neleidžia jam gauti maisto.

Vitaminas D, kaip imuninės sistemos stiprintojas, taip pat yra labai svarbus kitų autoimuninių sutrikimų prevencijai. Sergant kai kuriomis depresijos rūšimis, jis yra viena iš pagrindinių nuotaikos gerinimo sudedamųjų dalių. Kitaip tariant, vitamino D dozė gali praskaidrinti nuotaiką lietingą dieną.

Kaip gauti pakankamai vitamino D?

Vitaminą D organizmas gamina natūraliai. Tačiau tam, kad organizmas jį pasigamintų, oda turi būti pakankamai apšviečiama saulės spinduliais.

Kiek saulės spindulių pakanka? Įvairiais duomenimis, tačiau daugelis šaltinių teigia, kad vos 10 minučių per dieną yra pakankamas laiko tarpas, kad pasigamintų pakankamai vitamino D ir patenkintų organizmo poreikius.

Tai sudaro maždaug valandą tiesioginių saulės spindulių per savaitę, tačiau keista, kad daugelis žmonių vis dar negauna pakankamai saulės, kad pasigamintų reikiamas vitamino D kiekis. Prie vitamino D trūkumo, ypač šiaurinėse vietovėse, prisideda ir tai, kad plačiai naudojami apsauginiai kremai nuo saulės ir priemonės nuo saulės.

Maisto produktai, kuriuose gausu vitamino D

Nors didžioji dalis vitamino D susidaro veikiant odą saulės spinduliais, kai kuriuose maisto produktuose natūraliai yra vitamino D, vadinamo vitaminu D2 arba ergokalciferoliu, kiekiai.

Vitamino D yra šaltųjų vandenų žuvyse, pavyzdžiui, lašišose, skumbrėse, tunuose ir sardinėse, kuriose gausu omega-3 riebalų rūgščių. Vitamino D taip pat yra menkių kepenų aliejuje ir kituose žuvų kepenų aliejuose. Jei nesate žuvies gerbėjas, dabar galima įsigyti daug papildų, kurie neturi žuvies skonio.

Nedideli kiekiai vitamino D yra jautienos kepenyse, sūryje ir kiaušinių tryniuose. Į didžiąją dalį JAV pasterizuoto, homogenizuoto pieno yra pridėta vitamino D. Be to, kasdienę vitamino D dozę galite gauti iš tam tikrų pusryčių dribsnių, apelsinų sulčių ir pieno pakaitalų, pavyzdžiui, sojų pieno.

Kur patenka vitaminas D?

Vitaminas D, kuris susidaro saulės šviesai patekus ant odos, vadinamas vitaminu D3 arba cholekalciferoliu. Jį organizmas pasigamina, kai ultravioletiniai saulės spinduliai reaguoja su cholesteroliu, natūraliai esančiu po oda. Kepenyse vitaminas D3 „aktyvuojamas” arba paverčiamas aktyvesne vitamino D forma, tada jis tiekiamas ten, kur organizmui jo labiausiai reikia.

Dalis šio vitamino D lieka kepenyse ir inkstuose, padėdama kalciui iš naujo absorbuotis iš kraujo. Kita dalis vitamino D siunčiama į žarnyną, kad padėtų pasisavinti kalcį iš maisto. Jis taip pat patenka į kaulus, kad padėtų jiems išlaikyti kalcį.

Nors svarbu, kad su maistu gautumėte pakankamai vitamino D, jo galima gauti per daug. Taip gali atsitikti, kai žmogus daug būna saulėje, valgo daug maisto produktų, kuriuose yra daug vitamino D, ir vartoja vitamino D papildų. Jei tai panašu į jus, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, ar jums reikia vartoti vitamino D papildų, kurie būtų jūsų mitybos dalis.

Kalbant apie vitaminą D ir jo naudą, reikia nepamiršti, kad dažniausiai pasitaikanti problema yra jo trūkumas. Šiais darbo stalo, sofos ir naktinių pelėdų laikais tikimybė, kad gausite per daug „saulės vitamino”, yra gana maža.