Kodėl po COVID-19 vakcinos ir toliau dėvėti kaukę – Klivlando klinika

Vis daugiau žmonių visiškai pasiskiepijus, daugelis klausia, kada gyvenimas grįš į įprastas vėžes. Tačiau prieš iškilmingai išmesdami veido kaukes, ekspertai perspėja, kad turėsime jas nešioti dar kurį laiką, ypač viešose vietose.

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

„Veido kaukės ir fizinis atstumas turės išlikti ir artimiausioje ateityje“, – aiškina infekcinių ligų specialistė Kristin Englund, medicinos mokslų daktarė. „Deja, pasiskiepyti dar nereiškia, kad galime grįžti į tą, koks buvo anksčiau. Kol neturime tam tikro bandos imuniteto lygio, vakcina yra tik dar vienas apsaugos nuo COVID-19 sluoksnis.

Kad gautume bandos imunitetą, 50–80 % gyventojų turės būti paskiepyti. Kadangi prireiks laiko paspartinti vakcinų gamybą ir platinimą, daktaras Englundas ragina žmones susitvarkyti su savo lūkesčiais dėl greito grįžimo į normalią būseną.

Vis dėlto yra keletas gerų naujienų tiems, kurie jau yra visiškai paskiepyti, tačiau yra išlygų. CDC teigia, kad visiškai paskiepyti žmonės dabar gali saugiai rinktis uždarose patalpose, nedideliuose susibūrimuose su kitais pilnai pasiskiepitais žmonėmis – kaukės nereikia. Tačiau svarbu pažymėti, kad visiškai paskiepyti žmonės turėtų ir toliau dėvėti veido kaukes ir laikytis fizinio atstumo viešose erdvėse. Visiškai paskiepyti asmenys taip pat turėtų ir toliau vengti vidutinių ir didelių susibūrimų bei tie, kurie nėra skiepyti ir laikomi didelės rizikos grupėmis.

„Skiepai tikrai yra žingsnis teisinga linkme ir priežastis švęsti, bet mes dar nesame išėję iš miško“, – sako ji.

5 priežastys, kodėl po vakcinacijos vis tiek reikia dėvėti veido kaukę

Čia daktaras Englundas paaiškina, kodėl tiems, kurie jau buvo paskiepyti, svarbu ir toliau nešioti kaukę:

Reikia laiko, kol vakcina įsigali

Beveik 95 % veiksmingumo rodiklį pasieksite tik praėjus dviem savaitėms po antrosios Pfizer arba Moderna vakcinos dozės. Po pirmosios dozės jūs gaunate dalinį imuninį atsaką, o tai yra gera žinia, tačiau tai nereiškia, kad iškart esate apsaugotas, kai adata patenka į jūsų ranką. Johnson & Johnson vakcinos atveju esate visiškai paskiepytas praėjus dviem savaitėms po vienos dozės.

Vakcinos nesuteikia 100% apsaugos

Nors vakcinos yra neįtikėtinai veiksmingos (ir jos apyvartos požiūriu buvo nuostabios), jos suteikia tik 94–95 % apsaugą. Neįmanoma pasakyti, kas bus tie 5 %, kurie nereaguos į vakciną ir vis tiek rizikuos užsikrėsti COVID-19. Palyginimui, vakcinos nuo tymų veiksmingumas po dviejų dozių yra 97%. Skiepijimo programa pradėta JAV 1963 m., tačiau liga buvo pašalinta tik 2000 m.!

Tie, kurie buvo paskiepyti, gali būti besimptomiai platintojai

Vakcinos apsaugo nuo ligų, tačiau reikia daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti, ar vakcinos taip pat apsaugo nuo perdavimo. Ekspertai nerimauja, kad paskiepyti žmonės vis tiek gali užsikrėsti be simptomų ir užkrėsti ją kitiems, kurie dar nebuvo paskiepyti. Nuo tada, kai pandemija prasidėjo beveik prieš metus, ekspertai nerimauja dėl tylių platintojų, dar žinomų apie tuos, kurie yra užsikrėtę, bet nerodo simptomų. Jei paskiepyti žmonės ir toliau nedėvės veido kaukės, kol bus pripažinta, kad daugiau žmonių bus visiškai paskiepyti, virusas gali toliau plisti. Pasiskiepijus rečiau susirgsite ir patys susirgsite simptomais, todėl labai svarbu apsaugoti kitus, kol jie laukia savo eilės pasiskiepyti.

Apsaugoti tuos, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, ir tuos, kurių negalima skiepyti

Žinome, kad žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis (pvz., širdies ligomis ir vėžiu), gresia sunkus COVID-19 atvejis. Ir kadangi ši populiacija nedalyvavo klinikiniuose tyrimuose, negalime manyti, kad jų veiksmingumas bus toks pat. Taip pat rekomenduojama, kad jei pasireiškė alerginė reakcija į bet kurią iš vakcinos sudedamųjų dalių, jos nepasireikš. Jei pasireiškė alerginė reakcija į pirmąją dozę, CDC taip pat nerekomenduoja vartoti antrosios dozės. Kai kurios nėščios moterys (kurios taip pat laikomos didele rizika ir nebuvo įtrauktos į klinikinius tyrimus) atsisako skiepytis arba pasirenka skiepytis po gimdymo. Jei esate visiškai paskiepytas, rekomenduojama vengti tų, kurie laikomi didelės rizikos grupėmis ir nėra skiepyti.

Apsaugoti tuos, kuriems reikia stiprintuvo

Kol vyksta tyrimai, tam tikriems žmonėms, kurie buvo paskiepyti Pfizer – vyresniems nei 65 metų amžiaus, suaugusiems, sergantiems pagrindinėmis sveikatos ligomis, ir tiems, kurie dirba didelės rizikos aplinkoje – buvo leista gauti revakcinaciją. Šiuo metu duomenys rodo, kad po tam tikro laiko apsauga gali šiek tiek susilpnėti, todėl tikimasi, kad tinkamų pacientų imuninė sistema padėtų apsisaugoti nuo proveržio atvejų.

Kiek laiko turėtum dėvėti kaukę?

Vasaros pradžioje, kai vakcinos buvo plačiai paplitusios visoje šalyje, buvo laikas, kai daugelis kaukių mandatų buvo atšaukti, nes sumažėjo COVID-19 atvejų. Tačiau visai šaliai nepavyko pasiekti reikiamo skiepijimo lygio, kad būtų pasiektas bandos imunitetas, o daugelyje regionų vakcinacijos rodikliai buvo gerokai mažesni nei šalies vidurkis. Tai leido virusui toliau cirkuliuoti ir mutuoti, o tai lėmė šios vasaros delta varianto šuolį, kuris sukėlė painiavą su kaukės gairėmis.

Kadangi daugelis šalies gyventojų vis dar nėra visiškai paskiepyti, o proveržio atvejų rizika išlieka, geriausia nešioti kaukę net ir pasiskiepijus, ypač didelės rizikos situacijose. Deja, pandemijos neateina…

https://futuresnutrition.de/blogs/news/wie-viel-vitamin-d3-taglich-einnehmen
https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d3-und-kalzium
https://futuresnutrition.de/blogs/news/welche-lebensmittel-enthalten-vitamin-d
https://futuresnutrition.de/blogs/news/kann-man-vitamin-d3-uberdosieren
https://futuresnutrition.de/blogs/news/wie-lange-dauert-es-bis-5-htp-wirkt