Kas yra vitaminas A? Ir kaip jo gauti saugiai?

Tikriausiai jau žinojote, kad morkos, moliūgai ir lapiniai žalumynai yra maistingi. Bet ar žinojote, kodėl jos tokios naudingos?

Geltoni ir oranžiniai atspalviai signalizuoja apie vitamino A. Lapiniuose žalumynuose ir žaliuose supermaistuose, pavyzdžiui, chlorelėje, taip pat yra daug vitamino A. Tačiau žalias pigmentas – chlorofilas – jį maskuoja.

Vitaminas A, riebaluose tirpi maistinė medžiaga, yra būtinas gyvybei.

Prieš milijardus metų vitaminas A buvo naudojamas specialiems šviesą jaučiantiems baltymams, kurie padėjo ankstyviesiems organizmams orientuotis pagal saulę ir maksimaliai išnaudoti jos energiją, formuoti.
Augalų pasaulyje vitaminas A ilgą laiką veikė kartu su žaliuoju pigmentu chlorofilu, kad surinktų šviesos energiją iš saulės.
Vitaminas A vaidina esminį vaidmenį, kaip gyvybė šioje planetoje maksimaliai išnaudoja saulės šviesą.

Jis taip pat labai svarbus jūsų sveikatai. Pradedant nuo…

Vitaminas A būtinas geram regėjimui

Evoliucionuodami nuo bakterijų iki žmonių, išsaugojome šviesą jaučiančių vitamino A turtingų baltymų, vadinamų opsinais, galią.

Jei su maistu negausite pakankamai vitamino A, negalėsite pasigaminti šių regėjimui būtinų baltymų. Todėl vitamino A trūkumas gali sukelti regėjimo problemų. Iš tikrųjų visame pasaulyje vitamino A trūkumas yra viena iš pagrindinių aklumo priežasčių[1].

Tačiau vitamino A vaidmuo organizme išsivystė taip, kad turi įtakos ne tik regėjimo sveikatai…

Svarbus imuninei sistemai stiprinti

Be vitamino A jūsų imuninė sistema nebus labai stipri. Net vaikams, kuriems šiek tiek trūksta vitamino A, kyla daug didesnė kvėpavimo takų ligų ir viduriavimo rizika[2].

Pirma, atrodo, kad vitaminas A padeda mūsų baltiesiems kraujo kūneliams diferencijuotis. Užuot buvusios dar vienu patruliuojančiu policininku, šios ląstelės įgyja detektyvo rangą iš dalies dėl vitamino A. Todėl galite turėti sudėtingesnes vidaus gynybos pajėgas.

Antra, jūsų organizmas su vitaminu A gamina specialią molekulę, kuri liepia tiems patiems baltiesiems kraujo kūneliams ir kitoms imuninėms ląstelėms suaktyvėti.

Tačiau yra ir trečias būdas, kuriuo vitaminas A padeda stiprinti imunitetą ir kurio daugelis iš mūsų dažnai nepastebi…

Vitaminas A padeda išlaikyti sveiką odą

Viename straipsnyje apie natūralią odos priežiūrą holistinis dermatologas daktaras Andrew Racette’as pažymėjo, kad vitaminas A yra viena iš jo mėgstamiausių maistinių medžiagų, skirtų odos sveikatai. Jis atkreipė dėmesį, kad šis odą puoselėjantis vitaminas, regis, atlieka svarbų vaidmenį kolageno gamyboje ir jūsų odos gebėjime išlaikyti vandenį.

Šios odą maitinančios savybės paaiškina, kodėl vitaminas A taip gerai mažina raukšles!

Tačiau kalbant apie odą, tai ne tik tuštybės vitaminas…

Kai kurie mitybos specialistai vitaminą A vadina „antiinfekcine maistine medžiaga”, nes jis atlieka svarbų vaidmenį išlaikant stiprų ir sveiką pirmąjį organizmo gynybinį barjerą – odą ir gleivinę.

XX a. septintajame dešimtmetyje atliktų ankstyvųjų chirurginių tyrimų, susijusių su šia maistine medžiaga, rezultatai parodė, kad vitaminas A labai pagreitino žaizdų gijimą[3].
Kiti tyrimai rodo, kad vitaminas A apsaugo odą nuo UV spindulių žalos. [4]
Akivaizdu, kad vitaminas A jūsų organizme atlieka puikius darbus. Tačiau yra viena konkreti priežastis, dėl kurios norite gauti šios maistinės medžiagos iš vitamino A turtingų pilnaverčių maisto produktų, tokių kaip chlorelė ar moliūgas, o ne iš papildų…

Įspėjimas: Saugios vitamino A mitybos paslaptis

Kartu su visais šiais gerais vitamino A dalykais yra ir viena gudrybė…

Vitaminas A taip pat gali būti toksiškas. Pavyzdžiui, per didelis vitamino A kiekis yra susijęs su padidėjusia plaučių vėžio ir apsigimimų rizika.

Tačiau prieš pradėdami nervintis, apsvarstykite šį paprastą sprendimą:

Daugumoje viso maisto šaltinių yra ne vitamino A, o beta karoteno. Beta karotenas dar vadinamas pre-vitaminu A. Jūsų organizmas beta karoteną paverčia vitaminu A. Beta karotenas iš viso maisto šaltinių yra saugus. Jūsų organizmas kruopščiai riboja gaunamo vitamino A kiekį, reguliuodamas beta karotino kiekį, kurį jis paverčia vitaminu A.

Jei suvalgote daugiau beta karoteno, nei jūsų organizmas gali panaudoti, organizmas tiesiog atsikrato jo pertekliaus. Priešingai, vitaminas A, esantis maisto papilduose, kaupiasi riebaluose, kur jo gali susikaupti iki nesveiko kiekio.

Vienas iš mano mėgstamiausių viso maisto šaltinių, iš kurių gaunama maistinė medžiaga prieš vitaminą A, yra žalieji dumbliai chlorella. Kiekviena uncija chlorelės yra vitamino A jėgainė, nes ji suteikia šešis kartus daugiau vitamino A nei špinatai. Tai vienas geriausių šios maistinės medžiagos šaltinių. Visas chlorelėje esantis vitaminas A yra saugios beta karotino formos.

Dabar jau žinote, kodėl vitaminas A toks svarbus. Taip pat žinote saugios vitamino A mitybos paslaptį… Naudodami daug vitamino A turinčius maisto produktus, o ne maisto papildus, galite saugiai pamaitinti akis, imuninę sistemą ir odą. Kad regėjimas būtų aštresnis, imunitetas stipresnis ir oda sveika, niekas neprilygsta vitamino A galiai.