Kas tai yra, kada tai gali kelti susirūpinimą – Klivlando klinika

Pagalbininkas: Patrick Chauvel, MD

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

Déjà vu yra žvalus, stulbinantis pojūtis, kai jau išgyvenote visiškai identišką situaciją kokioje nors neapibrėžtoje praeityje. Jausmas, kad jau kartą padarėte tą patį – buvote šioje vietoje, įsitraukėte į šį pokalbį – jus užvaldo.

Tuo pačiu metu jūs aiškiai suprantate, kad tai negali būti tikrovė, nes niekada nebuvote šioje vietoje ir niekada nebuvote susitikę su šiais žmonėmis.

Nuo 60 iki 70 procentų sveikų žmonių patiria šią laikiną psichinę būseną. Savotiškas vizualinis kontekstas dažniausiai sukelia déjà vu, nors vien ištarti žodžiai kartais sukuria pažįstamumo iliuziją.

Déjà vu dažniausiai pasireiškia nuo 15 iki 25 metų amžiaus ir laipsniškai mažėja su amžiumi. Žmonės, kurie turi daugiau išsilavinimo, keliauja, kurie prisimena savo svajones ir laikosi liberalių įsitikinimų, yra tam jautresni. Studentams nuovargis ar stresas gali palengvinti déjà vu jausmą. Déjà vu taip pat dažniau pasitaiko vakarais ir savaitgaliais.

Įžvalga, kaip vyksta déjà vu

Déjà vu taip pat gali būti neurologinis simptomas. Tą patį pojūtį ir lygiai tokias pačias savybes dažnai praneša pacientai, sergantys smilkininės skilties epilepsija.

Smegenų įrašai prieš operaciją dėl laikinosios epilepsijos leidžia šiek tiek suprasti déjà vu mechanizmus. Smegenyse dalis laikinosios žievės yra tiesiai po hipokampu. Priepuolių išskyros iš šios laikinosios žievės vienu metu aktyvuoja dvi grandines hipokampe.

Viena grandinė stebi mūsų nuolatinę išorinio pasaulio patirtį. Kitas atgauna praeities prisiminimus. Vienu metu suaktyvinant, suspaudžiamas laikas tarp dviejų smegenų funkcijų, todėl mes „prisimename dabartį“ arba patiriame déjà vu.

Kai déjà vu signalizuoja apie problemą

Déjà vu gali reikšti neurologinę problemą, kai:

  • Pasitaiko dažnai (kelis kartus per mėnesį ar dažniau, palyginti su kelis kartus per metus)
  • Jį lydi nenormalūs į sapną panašūs prisiminimai ar vaizdinės scenos
  • Po to atsiranda sąmonės netekimas ir (arba) simptomai, tokie kaip nesąmoningas kramtymas, kramtymas, širdies plakimas arba baimės jausmas

Jei kyla abejonių dėl déjà vu priežasties, svarbu pasikonsultuoti su neurologu.

Be epilepsijos, déjà vu buvo pastebėta sergant kraujagysline demencija ir rečiau sergant kitomis demencijomis. Pacientai, sergantys frontotemporaline demencija, patiria nuolatinį déjà vu jausmą ir kuria istorijas apie savo dabartinį gyvenimą, kad pagrįstų iliuziją.

Dr. Chauvel yra Klivlando klinikos epilepsijos centro neurologas.

https://futuresnutrition.de/blogs/news/wie-man-5-htp-einnimmt
https://futuresnutrition.de/blogs/news/ist-vitamin-d-das-gleiche-wie-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/ist-vitamin-d3-vegan
https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d-oder-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/zu-viel-vitamin-d3