9 nuostabūs, keisti faktai apie jūsų žarnyną – Klivlando klinika

Bret Lashner, MD

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

Kol viskas veikia gerai, tikriausiai daug negalvojate apie savo virškinimo sistemą ir pagrindinį jos komponentą – virškinamąjį traktą ar žarnyną. Tačiau tai gali greitai atkreipti jūsų dėmesį, kai kas nors nepavyksta.

Nuo pradžios iki pabaigos jūsų žarnynas vaidina pagrindinį vaidmenį jūsų sveikatai ir yra daugelio netikėtų ir žavių žmogaus biologijos dalykų šaltinis.

Pavyzdžiui, tikriausiai girdėjote, kad jūsų plonoji žarna yra stebėtinai ilga. Bet ar žinojote, kad išnarpliojus ir išskleidus teniso kortą (tai yra 2800 kvadratinių pėdų)? Tokio didžiulio ploto reikia norint efektyviai pasisavinti maistines medžiagas iš jūsų dietos!

Ir tai tik vienas iš labiausiai žinomų pavyzdžių. Pažvelkime į dar devynis įdomius faktus apie jūsų žarnyną.

1. Skrandžio rūgštis yra pakankamai stipri, kad sudegintų odą

Tai kodėl nedegina skrandžio? Kadangi storas gleivių sluoksnis apsaugo skrandžio gleivinę ir išlaiko rūgštį viduje, kur jos susimaišo su maistu.

Kai skrandžio rūgštis kartais patenka į stemplę, kurioje trūksta šio gleivių sluoksnio, tą deginimo jausmą žinote kaip rėmenį. Protonų siurblio inhibitoriai yra vaistai, kuriuos galite vartoti norėdami laikinai sumažinti rūgšties gamybą ir leisti stemplei išgyti.

2. Tam tikros bakterijos ir vaistai gali sukelti opas

Anksčiau manėme, kad dėl streso skrandyje atsiranda opų, kurios negyja. Dabar žinome, kad ilgalaikis nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU), tokių kaip aspirinas, ibuprofenas (Motrin®, Advil®) arba naproksenas (Aleve®), vartojimas gali sutrikdyti skrandžio gleivių susidarymą.

Opos atsiranda, kai skrandžio rūgštis pasiekia gleivinę, o kai jos kraujuoja, gali sukelti skausmą ir net kelti pavojų gyvybei.

Bakterija vadinama Helicobacter pyloriarba H. pylori, taip pat gali sukelti opas. Australų gydytojas tai įrodė pats išgėręs bakterijų, o už atradimą su kolega laimėjo Nobelio premiją.

3. Skrandžio vėžys buvo Nr. 1 1940 m., Dabar jis yra Nr. 8

Šiomis dienomis pastebime rečiau sergamumą skrandžio vėžiu, iš dalies dėl to, kad mūsų racione yra mažiau vėžį sukeliančių maisto produktų (išplitus šaldymui, valgėme mažiau rūkytos ir sūdytos mėsos).

Dabar tai taip pat žinome H. pylori gali sukelti skrandžio vėžį, bet H. pylori yra gana lengva diagnozuoti ir gydyti.

4. Jūsų žarnyne yra ploviklių

Tulžies rūgštys yra tulžyje esantys plovikliai, kepenų gaminamas virškinimo skystis. Be šių ploviklių negalėtumėte virškinti ar pasisavinti riebalų. Ir, kaip ir indų ploviklis, riebalai gerai susimaišo su vandeniu ir tik tada virškinimo fermentai gali suskaidyti riebalus, kad jie pasisavintų į kraują.

5. Cholesterolis ir riebalai yra visiškai skirtingi

Jūsų kepenys naudoja cholesterolį tulžies rūgštims gaminti, o tulžis yra vienintelis būdas jūsų organizmui atsikratyti cholesterolio pertekliaus.

Jūsų kūnas taip pat naudoja cholesterolį lytinių hormonų, tokių kaip estrogenas ir testosteronas, gamybai. Jei sergate kepenų liga, turėsite problemų dėl riebalų įsisavinimo ir hormoninių problemų.

Tačiau riebalai chemiškai skiriasi nuo cholesterolio; organizmas degina riebalus energijai gauti. Štai kodėl maisto produktų etiketėse riebalai ir cholesterolis nurodomi atskirai.

6. Dauguma žmonių, kurie netoleruoja glitimo, neserga celiakija

Celiakija atsiranda, kai dėl glitimo (kviečiuose, miežiuose ir rugiuose esantis baltymas) imuninė sistema pažeidžia plonąją žarną. Simptomai yra pilvo skausmas ir pilvo pūtimas, lėtinis viduriavimas ir nuovargis.

Dviejų tipų genetiniai pokyčiai, atsirandantys maždaug 2 procentams gyventojų, sukelia tikrąją celiakiją, todėl gydytojas gali nurodyti ją nustatyti.

Daugelis žmonių, teigiančių, kad jie netoleruoja glitimo, neturi šios diagnozės, tačiau jie vis tiek gali jaustis geriau laikydamiesi mažai glitimo arba be glitimo dietos. Priežastis, dėl kurios galite jaustis geriau arba prarasti nepageidaujamą svorį, yra ta, kad šioje ribojančioje dietoje yra mažai angliavandenių. Tiesą sakant, valgyti mažai angliavandenių turinčią dietą yra geriausias ir saugiausias būdas numesti nepageidaujamą svorį.

7. Mažai tikėtina, kad probiotikų papildai padės jūsų žarnynui

Jūsų virškinamajame trakte yra daug naudingų bakterijų, tačiau vartodami probiotikų priedą (gyvų ar džiovintų bakterijų) vargu ar tai paskatins.

Priežastis ta, kad šių naudingų bakterijų daugiausia yra jūsų storojoje žarnoje arba žarnyne. Probiotikų papildai retai išgyvens skrandžio rūgštingumą ir plakimą arba plonosios žarnos ploviklius ir fermentus.

8. Prebiotikai yra geresni

Jei norite padauginti bakterijų žarnyne, valgykite daug skaidulų turinčios dietos arba vartokite skaidulų papildų. Pluoštas yra prebiotikas, kurį bakterijos gali paversti sveikomis cheminėmis medžiagomis, kad maitintųsi (tai taip pat gali padėti išvengti gaubtinės žarnos vėžio).

9. Išmatų persodinimas yra senovės medicina, sukurta šiuolaikiškai

Išmatų mikrobiotos transplantacija yra naudingų bakterijų atkūrimo storojoje žarnoje metodas. Vienintelis patvirtintas išmatų persodinimo būdas yra užsikrėtusiems asmenims Clostridiodes difficile (arba C. diff), kuris nereaguoja į antibiotikus. Procedūros metu atliekama kolonoskopija ir sveiko žmogaus išmatos persodinamos sergančiam.

JAV gydytojai atliko pirmąsias išmatų persodinimo operacijas dėl C. diff infekcijų 1958 m. Tačiau tokia praktika siekia 4 m.th amžiaus Kinija, kur virškinimo problemoms gydyti naudojo išmatų suspensiją, vadinamą „geltonąja sriuba“.

https://futuresnutrition.de/blogs/news/zweck-von-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/was-bewirkt-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/was-ist-der-unterschied-zwischen-vitamin-d-und-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/was-ist-vita-cholecalciferol
https://futuresnutrition.de/blogs/news/warum-verschreiben-arzte-vitamin-d2-anstelle-von-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/wie-gefahrlich-ist-ein-vitamin-d-mangel